Tävling - prisfond - 1500 €
SOMMAREN HAR KOMMIT TILL TORREVIEJA! Företaget ALICANTE REAL ESTATE bjuder in alla kreativa människor att delta i vår nya tävling! TIKTOK OCH REELS VIDEO CONTEST Älskar du vår lilla mysiga stad precis som vi gör? - Berätta om det för alla! Skapa ...
5 juni 2023
Fri helg i lyxvilla
ALICANTE REAL ESTATE har förberett en present till dig! Weekend i en lyxvilla, på vår bekostnad! I år gav vår byrå en rekordinkomst till köpare av investeringsfastigheter. Som ett tecken på detta vill vi ge dig en oförglömlig helg i en av våra ledig...
27 oktober 2022

Tennis och padel i Torrevieja: var ska man spela och hur mycket kostar det?

Torrevieja erbjuder en mängd olika racketsporter, från traditionell tennis till den snabbt växande sporten padel. Den här detaljerade guiden ger all nödvändig information du behöver för att få ut det mesta av ditt racketsportäventyr i Torrevieja.

Tennisplatser

Torrevieja har några fantastiska tennisbanor som lämpar sig för spelare på alla nivåer. Oavsett om du föredrar traditionell tennis eller det unika padelspelet, hittar du det perfekta stället att utöva dessa sporter på. Här är några av de bästa ställena att spela tennis och padel i Torrevieja:

1. Club de Tenis Torrevieja: Denna ledande tennisklubb erbjuder en välkomnande atmosfär för både tennis- och padelspelare. Detta är en tennis- och padeltennisoas med många välskötta ler- och padeltennisbanor. Klubben är också värd för turneringar och sociala evenemang för medlemmar.

2. Kommunal komplex för tennis och padel. Kommunkomplexet är ett utmärkt val för ett budgetalternativ och har både tennis- och padelbanor. Det är populärt bland lokalbefolkningen och turister på grund av dess mångsidighet, vilket gör det till en samlingspunkt för racketsportentusiaster.

3. Strandpadel. Precis som strandtennis kan du också spela padel på stranden. Många stränder i Torrevieja har speciella områden för installation av padelbanor. Att spela padel med ljudet av vågorna i bakgrunden ger spelet en unik kustdimension.

Justhyror

Låt oss diskutera de praktiska aspekterna av att spela tennis och padel i Torrevieja. Kostnaden för att hyra en tennis- eller padeltennisbana kan variera beroende på anläggning och tid på dygnet. I genomsnitt kan du räkna med att betala mellan 10 och 20 euro per timme för att hyra en bana. Club de Tenis Torrevieja erbjuder konkurrenskraftiga priser till sina medlemmar, så överväg att bli medlem om du planerar att spela ofta.

Individuell träning

Om du menar allvar med att förbättra dina tennis- eller padelfärdigheter har du kommit till rätt plats. Erfarna tränare finns på de flesta tennis- och padelklubbar i Torrevieja, och priserna varierar vanligtvis från 30 till 50 euro per timme. Personliga lektioner kan skräddarsys efter dina specifika mål och färdighetsnivå, oavsett om du arbetar med din tennisserv eller bemästrar padelns krångligheter.

Utrustning

Du behöver inte ta med din egen tennis- eller paddleboardutrustning till Torrevieja eftersom de flesta webbplatser erbjuder uthyrning av utrustning. Priserna för att hyra racketar och padelracketar börjar vanligtvis från 5 euro per dag. Men om du är en vanlig spelare är det ett smart val att köpa din egen utrustning. I staden kan du hitta sportutrustningsbutiker där du kan köpa tennisracketar, padeltennisslagträn och tennisskor.

Fördel för hälsan

Att spela tennis och padel i Torrevieja erbjuder många hälsofördelar:

1. Kardiovaskulära systemet. Både tennis och padel är utmärkta kardiovaskulära träningspass som förbättrar hjärthälsa och uthållighet. Paddelens dynamiska karaktär och banans yta i tennis gör det till en effektiv aerob träning.

2. Styrka och uthållighet. Båda sporterna arbetar med olika muskelgrupper för att förbättra total styrka och uthållighet. Tennis- och padelspelare utvecklar starka ben, armar och kärnmuskler, vilket bidrar till den allmänna konditionen.

3. Koordination och smidighet. Tennis och padel kräver snabba reflexer som förbättrar hand-öga-koordination och fingerfärdighet. De exakta rörelserna och omedelbara besluten som används i båda sporterna kan hjälpa till att förbättra din övergripande koordination.

4. Minska stress. Torreviejas fridfulla miljö i kombination med den fysiska aktiviteten av tennis och padel gör dem till en effektiv stressavlastare. Oavsett om du njuter av en vänskapsmatch eller en tävlingsmatch, kommer den lugna kustatmosfären att hjälpa dig att koppla av och varva ner.

5. Social interaktion. Både tennis och padel är sociala sporter som låter dig träffa nya människor och bygga varaktiga vänskaper.

Här är 10 intressanta fakta om tennis och padel:

Tennis:

1. Tennisens ursprung: Tennis har sitt ursprung i Frankrike på 1100-talet och spelades från början med handen istället för en racket. Det var känt som "jeu de paume" eller "spel av handflatan."

2. Wimbledons tradition: Wimbledon, en av de mest prestigefyllda tennisturneringarna, har en strikt klädkod. Spelare måste bära helvit klädsel, och denna tradition går tillbaka till 1800-talet.

3. Rekordserve: Den snabbaste registrerade tennisserven träffades av australiensiska spelaren Sam Groth i 163,4 mph (263 km/h) under ett Challenger-evenemang 2012.

4. Längsta match: Den längsta tennismatchen i historien varade i 11 timmar och 5 minuter. Det ägde rum på Wimbledon 2010 mellan John Isner och Nicolas Mahut.

5. Hawk-Eye-teknik: Hawk-Eye är en teknik som används inom tennis för att spåra bollens bana. Den är så exakt att den kan förutsäga bollens väg med en noggrannhet på bara 3,6 millimeter.

Padel:

6. Argentinskt ursprung: Padel, ofta kallad "Padel tennis," skapades i Mexiko på 1960-talet men fick stor popularitet i Argentina, där det nu är en nationalsport.

7. Mindre bana: Padel spelas på en mindre bana jämfört med trytterligare tennis, vilket gör den mer tillgänglig för spelare i alla åldrar och alla nivåer.

8. Glasväggar: Padelbanor har vanligtvis glasväggar, vilket gör att åskådare kan se matchen från vilken vinkel som helst. Den här funktionen bidrar till sportens sociala och inkluderande karaktär.

9. Poängsystem: Padel använder ett förenklat poängsystem jämfört med tennis. Spel görs på ett liknande sätt som tennis, men padel har inte något tvåa- eller fördelkoncept, vilket gör matcherna snabbare.

10. Racketdesign: Padelracketar har inga strängar; de består av fasta material med hål. Designen möjliggör större bollkontroll och spinn, vilket gör det till ett nyckelelement i spelet.

Tävling - prisfond - 1500 €
SOMMAREN HAR KOMMIT TILL TORREVIEJA! Företaget ALICANTE REAL ESTATE bjuder in alla kreativa människor att delta i vår nya tävling! TIKTOK OCH REELS VIDEO CONTEST Älskar du vår lilla mysiga stad precis som vi gör? - Berätta om det för alla! Skapa ...
5 juni 2023
Fri helg i lyxvilla
ALICANTE REAL ESTATE har förberett en present till dig! Weekend i en lyxvilla, på vår bekostnad! I år gav vår byrå en rekordinkomst till köpare av investeringsfastigheter. Som ett tecken på detta vill vi ge dig en oförglömlig helg i en av våra ledig...
27 oktober 2022
Kontakta
Rikta kameran mot QR-koden
qr barcode telegram
eller följ länken
Fortsätt i webbläsaren
Rikta kameran mot QR-koden
qr barcode whatsapp
eller följ länken
Fortsätt i webbläsaren