Santa Rosalia Lake and Life Resort
Vår byrå ALICANTE REAL ESTATE är glada över att kunna presentera en fastighet på ett helt unikt läge - SANTA ROSALIA LAKE AND LIFE RESORT. Du kan fortfarande ha tid att lönsamt investera i fastigheter i denna vackra resort. I den här artikeln kommer ...
7 november 2022
Varför är fastigheter billiga i Torrevieja?
Att köpa en fastighet är alltid ett viktigt och ansvarsfullt steg. Detta gäller särskilt när det kommer till lågprisfastigheter, som i den spanska staden Torrevieja. Denna pittoreska stad på Costa Blanca lockar många europeiska köpar...
28 augusti 2023
Webbplatsutveckling och internetmarknadsföring i Spanien
Fastighetsmarknaden i Spanien har sina egna detaljer. Den första funktionen — Detta är en viss marknadskonservatism. Ungefär hälften av säljarna är säkra på att deras objekt är det bästa och värt det högsta priset. De verkar inte ha hört talas om 200...
16 november 2022

Det bästa priset på Toncoin. Var och hur köper man TON?

23 december 2021 publicerade Pavel Durov ett inlägg på sitt telegram som väckte allmänhetens intresse för kryptovalutan Toncoin. I den uttryckte han sitt godkännande och tacksamhet till TON-teamet (The Open Network), som fortsatte att utveckla projektet efter att bröderna Durov lämnade det 2020.

Hypen som uppstod kring Toincoin efter detta uttalande bidrog till att växelkursen på några timmar steg med 50 % och fortsatte att ta fart. Även de människor som aldrig tidigare hade investerat blev intresserade av kryptovalutor. Det är för dem som den här artikeln kommer att vara mest användbar: här kommer vi att berätta hur du tar de första stegen i handel med Toincoin. I början av februari 2022 föll kursen lite och nu handlas myntet för 2,7 USD, och jag fortsätter att överdriva HODL-strategin.

En liten historia om TON

TON som ett resultat av arbetet i Telegram-teamet ledd av Durov dök upp 2018. Denna blockchain-plattform var tänkt att konkurrera med Bitcoin och Ethereum genom att lansera sin egen kryptovaluta, Gram. Den amerikanska domstolen godkände dock inte detta beslut och förbjöd distribution av Gram både i USA och utomlands.

Således, 2020, var Pavel Durov tvungen att överge vidareutvecklingen av plattformen. Historien om TON kunde ha slutat där, men den 3 augusti 2021 överförde Telegram-teamet sin plattformsutveckling till en öppen utvecklargemenskap, som fortsätter att utveckla projektet till denna dag. Den officiella domänen ton.org överfördes också till TON Foundation-teamet, där uppdaterad information om blockchain-projektet tidigare publicerats.

Var du lagrar Toncoin & TON

Eftersom kryptovaluta inte kan lagras på ett bankkort måste du skapa en speciell virtuell plånbok. För att göra detta, gå till den officiella webbplatsen för valutan — ton.org/wallets .
Där kommer du att hälsas med en bild av en glad anka med en plånbok och en stor blå knapp för att installera lämplig applikation beroende på vilken enhet du tittar på sidan från (dator, android eller ios-telefon).

Alternativt, när du klickar på knappen Visa alla plattformar kan du se en lista över alla tillgängliga plattformar eller skapa en plånbok i webbläsaren med knappen Webplånbok. Överväg att installera en plånbok på en Android-telefon som ett exempel.

När du installerar programmet på din telefon kan du välja ett av två alternativ: en mer minimalistisk standardplånbok eller en mer funktionell Tonkeeper. Det första alternativet är bekvämt för att spåra saldo och överföringar, och det andra programmet låter dig också övervaka kryptovalutakursen och göra inköp. I vår recension kommer vi att ta hänsyn till det.

Så, ladda ner Tonkeeper till din telefon och kör den. Applikationen skapar en plånbok åt dig och erbjuder dig att skriva ner ett chiffer som består av 24 siffror och ord. I händelse av förlust av telefonen är denna kombination det enda sättet att återställa plånboken och valutan som lagras på den. Därför är det bäst att spara texten i en anteckningsbok som du har hemma. Och du bör definitivt inte spara data på samma telefon som plånboken är installerad på, för om du tappar din gadget förlorar du både plånboken och återställningskoden.

När du har sparat det föreslagna chifferet kommer programmet att använda en säkerhetsfråga för att verifiera att du verkligen har registrerat nödvändiga data. Därefter kommer åtkomst till plånboken att öppnas.

Så här köper du Toncoin/TON

Efter att ha följt instruktionerna i föregående avsnitt är det mest uppenbara stället att köpa valuta på Ton Keeper-appen. Detta alternativ är dock inte det enda. Du kan också köpa ton med Telegram-bots, såväl som på börser och kryptovalutaväxlare.

Det vanligaste stället att handla Toncoin på är den officiella boten:

Det finns många fler plattformar där du kan köpa eller sälja Toncoin, men den här listan räcker för en nybörjare. Vi vill också påminna dig om att handel med kryptovalutor innebär höga risker, så du bör inte investera i belopp, vars förlust kommer att försämra kvaliteten på ditt liv.

Så, nu när vi har listat ut möjliga handelsplattformar och beslutat om investeringsbeloppet, låt oss titta på några plattformar mer i detalj.

Den vackraste TON Keeper-plånboken

Innan du kan börja handla med den här applikationen måste du verifiera din identitet med en skanning av ditt pass. Efter att denna procedur är klar kommer du att kunna köpa och sälja valutor till marknadspriset. För att göra detta, gå till "Exchange" sektion; och välj ett av alternativen. För tillfället, i TON Keeper, kan du betala för TON med ett bankkort eller byta det mot Ethereum.

Crypto Bot-telegrambot från utvecklare

För att kunna använda bots måste du ha ett konto i denna messenger och ha Telegram-applikationen installerad. Efter det måste du lägga till dig själv Cripto Bot. För detta:

 • gå till "Kontakter" avsnitt;
 • skriv @CryptoBot;
 • i sökfältet
 • klicka på den hittade kontakten;
 • klicka på "Kör" knappen längst ned i dialogrutan.

Du kommer att se ett meddelande om att här kan du köpa, sälja och lagra valuta, samt en meny som låter dig utföra alla dessa operationer. Toncoin kommer att lagras i botens interna plånbok, genererad åt dig i det ögonblick du började arbeta med Cripto Bot.

Men en säkrare lagringsplats är den externa plånboken vi skapade tidigare. Detta beror på att det inte beror på ditt Telegram-konto, och om det hackas eller blockeras förlorar du inte åtkomsten till dina tunna nätverk. Men när du överför kryptovaluta från en intern plånbok till en extern, kommer du att debiteras en provision, som har blivit allmänt känd under det villkorade namnet "gas / bränsle".

För att köpa Toncoin måste du gå till "Marknaden" avsnitt av huvudmenyn; och välj önskad valuta (TON). Efter det kommer du att kunna välja din föredragna betalningsmetod. Godkänd för betalning:

 • rubel;
 • dollar;
 • hryvnia;
 • euro;
 • Vitryska rubel;
 • tenge.

Du kan också välja ett betalningssystem. När betalningsmetoden har valts visas en lista över erbjudanden som kan köpas. En utmärkande egenskap hos denna bot är att dessa erbjudanden skapas direkt av botens användare. Detta innebär att var och en av dem kan föreskriva villkor som är bekväma för honom, inklusive kostnaden och den minsta mängden krypto att köpa.

Eftersom boten håller inne en provision på 1 % när den säljer valuta, finns det en möjlighet att säljare kommer att blåsa upp priset på transaktionen. Men från användare som köper valuta, "Crypto Bot" inte innehålla provision.

När du har valt det mest attraktiva erbjudandet, följ instruktionerna nedan:

 • ange hur mycket TON du är villig att köpa;
 • klicka på "Skapa handel" knapp;
 • vänta på att säljaren bekräftar affären;
 • inom 15 minuter överför du den nödvändiga summan pengar till uppgifterna som visas på det sätt som angavs när du valde betalningsmetod;
 • bekräfta att du skickar överföringen med "Betalning skickad" knapp;
 • vänta på att säljaren bekräftar mottagandet av betalningen.

När bekräftelse har tagits emot kommer de köpta Toncoins att överföras till din interna plånbok. Om säljaren inte bekräftar mottagandet av pengarna har du möjlighet att öppna en tvist och återbetala det inbetalda beloppet.

För att överföra krypto från en intern plånbok till en extern, välj "Plånbok" sektionen i botens huvudmeny, klicka på "Återkalla" knapp; och ange valutan för uttag (TON). Ange sedan numret på din externa plånbok i textfältet och skicka ett meddelande.

Du kan ta reda på plånboksnumret i Tonkeeper. Det är listat i "Hämta kryptovaluta" avsnitt.

Officiell plånbok från Telegram

Att köpa krypto i Wallet-telegramboten är mycket likt det tidigare alternativet, men det finns flera betydande skillnader.

 • För det första är säljarna inte enskilda användare, utan själva boten. Detta säkerställer att köpeskillingen alltid motsvarar det aktuella marknadspriset.
 • För det andra, för att slutföra transaktionen måste du verifiera ditt konto genom att ange ett telefonnummer, passfoto och selfie.
 • Och för det tredje, i det här fallet finns det ett lägsta transaktionsbelopp.

Sammanfattning av TON

Därmed, förvärvet och lagringen av Toncoin — en ganska enkel operation som de flesta som aktivt använder sociala nätverk klarar av. Börja med att skapa en plånbok och bli bekväm med att köpa i Tonkeeper-appen och telegrambotarna. Och när du känner dig säker kan du utforska kryptoutbytena som nämns ovan.

Jag rekommenderar också definitivt att du uppmärksammar de nya NFT-projekten för TON, som du också kan tjäna pengar på genom att gå in på andrahandsmarknaden.

Men kom ihåg: investera inte för mycket för dig. Detta kommer att göra investeringar till en spännande aktivitet som ger glädje av ytterligare inkomster, och inte en stressig händelse som förstör livet.

Santa Rosalia Lake and Life Resort
Vår byrå ALICANTE REAL ESTATE är glada över att kunna presentera en fastighet på ett helt unikt läge - SANTA ROSALIA LAKE AND LIFE RESORT. Du kan fortfarande ha tid att lönsamt investera i fastigheter i denna vackra resort. I den här artikeln kommer ...
7 november 2022
Varför är fastigheter billiga i Torrevieja?
Att köpa en fastighet är alltid ett viktigt och ansvarsfullt steg. Detta gäller särskilt när det kommer till lågprisfastigheter, som i den spanska staden Torrevieja. Denna pittoreska stad på Costa Blanca lockar många europeiska köpar...
28 augusti 2023
Webbplatsutveckling och internetmarknadsföring i Spanien
Fastighetsmarknaden i Spanien har sina egna detaljer. Den första funktionen — Detta är en viss marknadskonservatism. Ungefär hälften av säljarna är säkra på att deras objekt är det bästa och värt det högsta priset. De verkar inte ha hört talas om 200...
16 november 2022
Kontakta
Rikta kameran mot QR-koden
qr barcode telegram
eller följ länken
Fortsätt i webbläsaren
Rikta kameran mot QR-koden
qr barcode whatsapp
eller följ länken
Fortsätt i webbläsaren