Santa Rosalia Lake and Life Resort
Vår byrå ALICANTE REAL ESTATE är glada över att kunna presentera en fastighet på ett helt unikt läge - SANTA ROSALIA LAKE AND LIFE RESORT. Du kan fortfarande ha tid att lönsamt investera i fastigheter i denna vackra resort. I den här artikeln kommer ...
7 november 2022
Fastighetsinvesteringar i Alicante, Torrevieja och La Mata
Costa Blanca-regionen är en unik och överraskande region med en ovanlig kultur, en vacker natur och en hög levnadsstandard. Vissa människor vill bara besöka det, medan andra vill ständigt kunna njuta av alla fördelarna med att koppla av och bo här. ...
14 november 2022

Kära kunder - tack för 2020!

Som grundare och ägare av Alicante Real Estate vill jag tacka dig för ett fantastiskt och spännande 2020 och uppdatera dig om den framtida utvecklingen av vårt företag.

Även om vi kanske inte har känt varandra personligen och du har varit i kontakt med någon av våra 22 anställda, eller inte ens varit här personligen och bara varit intresserad av fastigheter hittills - har det varit en mycket intressant och framgångsrikt 2020. och även i dessa svåra tider lyckades vi hitta enkla lösningar! Vårt fastighetskontor i La Mata har byggts om för att ge oss mer utrymme och kan nu rymma 6 anställda.

Hur var 2020 för oss?

Vi sålde faktiskt några fastigheter, slutförde försäljningen med en virtuell rundtur och skickade sedan en fullmakt. Det har skett goda förbättringar av våra tjänster, särskilt när det gäller semesteruthyrning på Alicante Holiday har vi tagit stora framsteg så att vi även i dessa svåra tider är mer framgångsrika än förra året 2019. Dessutom har vi öppnat vårt semesteruthyrningskontor och angränsande lager med tvätt- och strykstation, som samt ett team på upp till 15 städare som kommer att vara på väg för dig under sommaren.

Vi har öppnat ytterligare en fastighetsmäklare i Santa Pola, som blir allt mer framgångsrik på den lokala marknaden och arbetar inte bara med fastigheter i Santa Pola, utan även i Gran Alacant, Arenales del Sol, La Marina och El Altet.

Den 4 januari 2021 öppnar vi ytterligare ett fastighetskontor i hjärtat av Torrevieja med initialt 2 flerspråkiga medarbetare och vi söker fortfarande efter ambitiösa medarbetare. Och från mars 2021 kommer vi att ha ett fjärde fastighetskontor i Torre la Mata i den tidigare filialen till Deutsche Bank som vi tog över, där vi också söker ytterligare medarbetare.

Som du kan se har vi nu 5 kontor och erbjuder därför en mycket diversifierad tjänst, oavsett om det gäller tjänster eller platser. Vi har också kunnat attrahera tidiga investerare som har engagerat sig i lönsamma investeringar i fastighetssektorn och förväntar sig en stark tillväxt med en avkastning på minst 5 % per år.

Fastighetsinvestering

Alicante Real Estate håller på att bildas. För att kunna hjälpa till med den ogenomskinliga försäkringsmarknaden i Spanien har vi en frilansande försäkringsmäklare Monica i vårt team som finns vid din sida i ord och handling när det kommer till din försäkring. För du kan som bekant spara mycket och vara i trygga händer – det här är ett stort förtroende. Alicante Real Estate har byggt sin styrka genom investeringar, innovation och mod i svåra tider utan slut i sikte.

Från mitten av 2021 kommer vi att ha ett renoveringsteam för Alicante Real Estate Reformas på heltid som gör allt från småjobb som att måla lägenheter eller byta ut pannor till komplexa renoveringar med lämpliga tillstånd och under överinseende av en arkitekt. Allt från ett hus - Alicante Real Estate.

Dessutom siktar vårt team på att bygga ett större franchisesystem 2021. Tack vare våra partners i England, Polen och Danmark har vi också gjort betydande framsteg på detta område. I mitten av nästa år kommer vi även att erbjuda vår egen fastighetsportal, till en början bara i Spanien men snart i andra europeiska länder, vi kommer att hålla dig uppdaterad.

Allt detta tack vare den bra och professionella personalen i Alicante Real Estate-teamet, som alltid finns där för dig. Vi finns alltid vid din sida. Jag önskar dig en god jul och ett gott nytt år.

Hjärtliga Rainer Schmitz

Santa Rosalia Lake and Life Resort
Vår byrå ALICANTE REAL ESTATE är glada över att kunna presentera en fastighet på ett helt unikt läge - SANTA ROSALIA LAKE AND LIFE RESORT. Du kan fortfarande ha tid att lönsamt investera i fastigheter i denna vackra resort. I den här artikeln kommer ...
7 november 2022
Fastighetsinvesteringar i Alicante, Torrevieja och La Mata
Costa Blanca-regionen är en unik och överraskande region med en ovanlig kultur, en vacker natur och en hög levnadsstandard. Vissa människor vill bara besöka det, medan andra vill ständigt kunna njuta av alla fördelarna med att koppla av och bo här. ...
14 november 2022
Kontakta
Rikta kameran mot QR-koden
qr barcode telegram
eller följ länken
Fortsätt i webbläsaren
Rikta kameran mot QR-koden
qr barcode whatsapp
eller följ länken
Fortsätt i webbläsaren